Zawód perfumiarza – na czym właściwie polega?

Zanim zdecydujemy się na zakup wymarzonych perfum w drogerii czy perfumerii internetowej, często poszukujemy kompozycji, które mają w sobie uwielbiane przez nas nuty zapachowe. Jedni wolą aromaty ciężkie, orientalne czy korzenne. Inni sięgają chętniej po zapachy lekkie, o kwiatowo-owocowym aromacie. Rzadko jednak zastanawiamy się, jak powstają perfumy i jak ciężko stworzyć jest zapach, by wpasował się w gust każdego klienta a jednocześnie był trwały i intensywny. Dzisiaj podpowiadamy, jak wygląda zawód perfumiarza i jakie umiejętności powinien on posiadać.

Czym różni się perfumiarz od senseliera i jakie są jego zadania?

Na samym początku należy zaznaczyć, by nie mylić perfumiarza z senselierem – to dwie różne osoby. Senselier to tester zapachu. Sprawdza on daną kompozycję i szacuje jej potencjał sprzedażowy. Najczęściej są oni pracownikami sieci produkujących perfumy.

Perfumiarz natomiast to osoba, będąca twórcą danej kompozycji. Jego zadanie poleca na prawidłowym dobieraniu nut zapachowych tak by tworzyły harmonijną całość i miały szansę na podbicie rynku oraz stanie się hitem obecnych trendów.
Dobry perfumiarz musi posiadać pewne predyspozycje. Wykształcenie biologiczne czy chemiczne stawiane jest na dalszym planie – niektórzy znani perfumiarze nie mają wykształcenia w tym kierunku. Najważniejsza jest umiejętność łączenia, rozpoznawania i opisywania zapachów a następnie zapamiętania danej kompozycji.

Perfumiarze do produkcji zapachów wykorzystują składniki naturalne jak również syntetyki. Te drugie tworzone są w laboratoriach chemicznych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że perfumiarze nie tylko są twórcami pachnideł ale także pracują nad zapachami, które mamy w swoich domach czy samochodach. To również oni są twórcami aromatów unoszących się w sklepach w centrach handlowych.

Zawód perfumiarza wymaga nie tylko wielu umiejętności ale także ogrom cierpliwości. Zanim powstanie urzekające pachnidło, często musi minąć długi czas a sam perfumiarz tworzy je metodą prób i błędów.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule na stronie https://perfumowyblog.pl/jak-wyglada-zawod-perfumiarza