Miętowa świeżość – czyli perfumy z dodatkiem ziół

Wybór idealnych perfum jest kwestią bardzo indywidualną – każdemu podoba się coś innego i każdego nos inaczej reaguje na poszczególny zapach. Podczas gdy nam przypadnie do gustu lekki, subtelny i delikatny zapach kwiatowy, koleżanka czy znajoma z chęcią sięgnie pod perfumy cięższe, ciepłe i otulające. Na szczęście asortyment w perfumeriach jest dzisiaj tak szeroki, że każdy z pewnością znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

Oprócz zapachów kwiatowych, dostępne są także pachnidła owocowe, aldehydowe, szyprowe, drzewne czy ziołowe. Te ostatnie w głównej mierze tworzą zapachy przeznaczone dla Panów. Warto bliżej przyjrzeć się ich składnikom i sprawdzić, jaki charakter nadają kompozycji. Dzisiaj pod lupę bierzemy miętę.

Mięta jako składnik perfum i nie tylko

Mięta to roślina ciesząca się sporą popularnością w wielu dziedzinach życia. Znalazła swoje zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym, w kulinariach jak również w aromaterapii. Wyróżniamy różne odmiany tej rośliny jak np. mięta pieprzowa, mięta zielona, mięta polna bądź nawodna. Esencja zapachowa pozyskiwana jest akurat z mięty pieprzowej. Olejek eteryczny z tej rośliny ma silny, wyrazisty, mentolowy zapach przepełniony świeżością. Olejek mentolowy jest przezroczysty bądź posiada jasnożółtą barwę. W kompozycjach zapachowych doskonale współgra z bazylią, eukaliptusem, cytrusami czy majerankiem.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, mięta znalazła również swoje zastosowanie w kuchni. Chętnie sięgają po nią mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii. Doskonale sprawdza się jako dekoracja dań. Najczęściej miętą przyprawia się pieczenie, kurczaka bądź pieczone warzywa. Nierzadko również jest składnikiem różnych sosów. Mięta nadaje potrawom świeży aromat i powoduje uczucie chłodu.

Mięta również wykorzystywana jest w medycynie naturalnej. Idealnie radzi sobie z infekcjami dróg oddechowych. Zwalcza uciążliwe bóle głowy, bóle reumatyczne oraz niestrawność. Stosuje się ją także przy gorączce oraz przeziębieniu by złagodzić objawy.

Artykuł o podobnej tematyce można znaleźć na stronie https://urodaidealna.pl/mieta-skladnik-perfum-przyprawa-w-kuchni-oraz-srodek-leczniczy/