Leczenie asymetrii piersi

Piękne piersi to prawdziwy atut kobiety i niewątpliwie część ciała, za którą mężczyźni szaleją. Duże, małe – jedne i drugie mają swoich zwolenników. Kobiety zdają sobie sprawę, że na ogół piersi nie są takie same. Jedna może być nieco mniejsza od drugiej, jednak na ogół są to różnice mieszczące się w przyjętej normie. Co jednak, gdy piersi nie są takie same, a różnica między nimi jest bardzo duża? Gdy na przykład sutki są asymetryczne, lub każda z piersi ma inny rozmiar miseczki? Asymetria piersi może być powodem kompleksów, których nie ukryje nawet najlepszy biustonosz.

Przyczyny asymetrii piersi

Zwykle do asymetrii piersi dochodzi w wyniku fizjologicznego przerostu tkanki gruczołowej w jednej z nich. Czasem jednak wynika z innych czynników, takich jak:

  • Skolioza – ma to związek z nieprawidłowym ustawieniem klatki piersiowej,
  • Wady wrodzone – jak np. zespół Polanda,
  • Nowotwór – w tym niezłośliwy tłuszczak lub gruczolakowłókniak i złośliwy rak,
  • Ropień sutka – wywołuje go zakażenie bakteryjne, często w okresie laktacji,
  • Twardzina ograniczona – objawem tej choroby tkanki łącznej jest powstawanie wyraźnych Stwardnień na skórze – jeśli rozwinie się na klatce piersiowej u dziewczyny w okresie dojrzewania, może prowadzić do asymetrii biustu,
  • Ingerencja chirurgiczna – to tzw. asymetria jatrogenna.

Zwykle kobiety, które mierzą się z problem piersi, zaczynają szukać informacji jak powiększyć biust, a szczególnie jedną z piersi. Eksperci warszawskiej Kliniki Miracki podkreślają, że choć może być to rozwiązanie, to najpierw przede wszystkim należy usunąć przyczynę asymetrii.

Leczenie asymetrycznych piersi

Jeśli asymetryczny kształt piersi lub rozmieszczenie brodawek sutkowych jest wynikiem choroby, zwalczenie pierwotnej przyczyny jest najważniejsze. Jeśli jest po prostu cechą wrodzoną lub po przebytej chorobie nie występują ku temu przeciwwskazania, można wyrównać asymetrię piersi, np. z pomocą operacji, która polega ona na wszczepieniu implantu – to skuteczna forma korekcji, ale bardzo inwazyjna. Inną możliwością są zabiegi medycyny estetycznej, w tym:

  1. Wypełnienie piersi kwasem hialuronowym – raczej odradzana metoda ze względu na fakt, że wypełniacz może zaburzać wyniki mammografii i USG piersi.
  2. Lipotransfer – czyli inaczej mówiąc liposukcja połączona z transferem tłuszczu do piersi – taki naturalny wypełniacz jest zdecydowanie bezpieczniejszy niż implant.
  3. Nici liftingujące – które służą przede wszystkim do korekcji kształtu biustu.

Lipotransfer, czyli przeszczep własnej tkanki tłuszczowej

To jedna z metod powiększania piersi. Najnowocześniejszym zabiegiem jest tak zwany lipofilling. Niewątpliwą zaletą lipotransferu jest możliwość połączenia modelowania sylwetki z jednoczesną korekcją wybranych partii ciała, takich jak na przykład piersi, pośladki czy łydki. Metoda ta jest nieinwazyjna i nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Pobrany materiał jest bogaty w komórki macierzyste, co z kolei przekłada się na wzrost intensywności procesu naprawczego tkanek. Ponadto pozytywne efekty leczenie są długotrwałe. W przypadku lipotransferu można liczyć na rezultaty utrzymujące się w praktycznie niezmienionej formie przez kilka lat.

Nici liftingujące metodą na korekcję asymetrii piersi

Zabiegi liftingujące z użyciem nici cieszą się dużym powodzeniem wśród pacjentów, szczególnie pragnących odmłodzić twarz. Nieco rzadziej stosuje się je właśnie do korekcji piersi. Wszczepienie podskórne nici liftingujących pozwala cieszyć się młodym i zdrowym wyglądem skóry mimo upływu lat. Nici są przy tym całkowicie bezpieczne i wchłanialne. Zabieg nie pozostawia śladów w postaci blizn, nie wymaga długiej rekonwalescencji, dlatego stał się alternatywą dla bardzo inwazyjnych zabiegów chirurgicznych.

To, jaki zabieg będzie najbardziej odpowiedni dla konkretnej osoby z asymetrią piersi, powinien stwierdzić lekarz. Dlatego bardzo ważna jest konsultacja przed zabiegiem, podczas której ekspert może wykryć przeciwwskazania do konkretnej metody. By dowiedzieć się, jaka metoda jest najlepsza, skonsultuj się z ekspertami Kliniki Miracki poprzez stronę internetową Kliniki Miracki Warszawa.