Jakie grupy zapachowe perfum wyróżniamy?

Zapach, który nas urzekł i skradł nasze serce, niekoniecznie musi przypaść do gustu naszej najlepszej przyjaciółce czy znajomej z pracy. Gustów w kwestii perfum jest naprawdę wiele. Ważne jest to, by w towarzystwie swojego pachnidła czuć się dobrze – tylko odpowiednie dobrane perfumy pozwolą nam błyszczeć w otoczeniu i poczuć się atrakcyjnie. W dzisiejszym artykule przedstawiamy pokrótce główne grupy zapachowe perfum. Jeśli dobrze je poznamy, wybór odpowiedniego dla nas pachnidła będzie znacznie łatwiejszy.

Rodzaje zapachów – ile ich jest?

Największą część zapachów w drogeriach czy perfumerii internetowej tworzą perfumy kwiatowe. Producenci skupiają się na jednym gatunku bądź używają do swojej kompozycji wielu różnych kwiatów. Takie pachnidła są subtelne, delikatne i bardzo kobiece.

Kolejną grupę stanowią perfumy owocowe. Kompozycje najczęściej uzupełniane są wyciągami z kwiatów. Oprócz tego znajdziemy w nich również często wanilię czy nieco bardziej pikantne akordy. Perfumy owocowe są lekkie i dziewczęce.

Na półkach w perfumeriach możemy spotkać się także z zapachami cytrusowymi. Jak sama nazwa wskazuje, tworzą je owoce takie jak: cytryna, pomarańcz, mandarynka, limonka czy pomelo. Są niezwykle orzeźwiające – dają poczucie czystości i świeżości.

Aromaty wodne to kolejna grupa zapachowa perfum. Kojarzą nam się ze świeżością, możemy poczuć w nich powiew morskiej bryzy i niezwykłą lekkość. Perfumy z kategorii wodnej często miesza się z akordami kwiatowymi bądź korzennymi.

Osoby lubiące ciepłe, otulające aromaty, z pewnością powinni szukać swoich ulubieńców w grupie orientalnej. W takich perfumach królują nuty drzewa sandałowego, wanilii czy piżma. Wyczujemy tam również kadzidło oraz bursztyn.

Dość specyficzną grupę stanowią zapachy szyprowe. Z pewnością nie każdemu przypadną one du gustu. Wykorzystywane są w nich aromaty mchu dębowego, szałwii, bergamotki, paczuli czy żywicy. Są dość intensywne i ciężkie.

Zapachy paprociowe to pachnidła, które zawierają w sobie składniki ziół jak aromaty drzewne. Większość zapachów paprociowych stanowią perfumy dla mężczyzn.

Więcej na temat perfum można przeczytać na stronie https://blog.esentire.pl/