Jak skrócić ułamany paznokieć?

Chwila nieuwagi i tips czy hybryda się łamie. Zdarza się to zresztą również przy zwykłych paznokciach, które były długo zapuszczane. Co robić?

Kiedy nie warto „ratować” płytki? Jeśli w wyniku urazu pękł paznokieć a wraz z nim pojawiła się krew, lepiej skrócić go i zabezpieczyć koniec palca plastrem. Pokrywanie okolicy rany klejem czy odżywką, poza tym że będzie szczypać, grozi zwiększonym ryzykiem infekcji, a tą trudno jest wyleczyć i nie poprawia wyglądu dłoni. W takim wypadku skróćmy paznokieć, polejmy miejsce wodą utlenioną i jeśli potrzeba, zabezpieczmy plastrem.

Fachowy sprzęt to podstawa

Przede wszystkim jednak gdy paznokieć się ułamie i zamierzamy go skrócić, warto jak najszybciej zrobić to ostrymi nożyczkami do manicure’u. „Obgryzanie” paznokcia lub skracanie go tępymi nożyczkami sprawi, ze końcówka płytki się rozwarstwi, poszarpie.

Nie tylko będziemy wtedy zahaczać paznokciem o sweter czy pościel, ale też z biegiem czasu paznokieć znów może się ułamać lub rozwarstwiać, utrudniając pielęgnację. Jeśli jest już za późno i nie mamy pod ręką solidnych nożyczek, warto przynajmniej spiłować paznokieć delikatnym pilnikiem.