Czym jest Zespół Suchego Oka i jak się go leczy?

 

Zespół Suchego Oka to choroba, która powoduje uczucie pieczenia i swędzenia oczu i bywa kojarzona z uczuciem piasku pod powiekami. Dotyka ona bardzo wielu osób, a nieleczona może prowadzić do uszkodzeń rogówki, owrzodzeń oraz przymgleń. Aby tego uniknąć warto poznać objawy i przyczyny tej choroby oraz metody jej leczenia.

Jak objawia się Zespół Suchego Oka?

Jak już wspomniano jednym z głównych objawów towarzyszących Zespołowi Suchego Oka jest uczucie piasku pod powiekami. Chorzy skarzą się również na pieczenie, swędzenie oczu, niekiedy na światłowstręt. Dokucza im również łzawienie oczu przy okazji wiatru czy przebywania w zadymionych lub pełnych kurzu pomieszczeniach.

Jakie są przyczyny Zespołu Suchego Oka?

Przyczyn powstawania problemów suchego oka jest wiele. Do podstawowych można zaliczyć rozwój technologiczny, gdyż praca przed ekranem komputera, laptopa, tabletu, smartfona sprawia, że oczy są narażone na ciągły wysiłek, a mruganie odbywa się rzadziej. Niekorzystny wpływ na oczy ma również klimatyzacja, zanieczyszczenie powietrza oraz jego suchość. Wzrost ryzyka zachorowania na Zespół Suchego Oka wzrasta wraz z wiekiem i osoby po 40. roku życia są narażone bardziej niż osoby młodsze.

Jak rozpoznać Zespół Suchego Oka?

Pierwszym sygnałem, który może sugerować, że mamy do czynienia z Zespołem Suchego Oka są wyżej wymienione objawy. Zanim jednak lekarz okulista postawi pełną diagnozę przeprowadzi dwa testy. Pierwszym z nich będzie test Schirmera, który sprawdza ile łez produkuje oko w ciągu 5 minut. Drugim testem jest test jakości łez, który pozwala stwierdzić, jak długo film łzowy utrzymuje się na powierzchni oka. Te dwa badania są podstawą do postawienia diagnozy, choć w niektórych przypadkach konieczne są badania dodatkowe.

Zespół Suchego Oka jest bowiem często objawem towarzyszącym dysfunkcji gruczołów Meiboma. Jeśli gruczoły te nie funkcjonują odpowiednio, to film łzowy nie ma odpowiedniej warstwy lipidowej, przez co prowadzi do wysychania powierzchni oka. Dzięki wykonaniu meibografii można rozpoznać stan gruczołów Meiboma i na tej podstawie zaplanować leczenie.

Jak przebiega leczenie Zespołu Suchego Oka?

Leczenie ZSO koncentruje się przede wszystkim na nawilżaniu powierzchni oka i zapobieganiu jej wysuszaniu. Z pomocą w nawilżaniu przychodzą tzw. sztuczne łzy, czyli krople do oczu, które pomagają nawilżyć powierzchnię oka. Można również próbować zapobiegać wysuszaniu się powierzchni oka poprzez częstsze mruganie, zamykanie oczu na kilka sekund oraz unikanie pomieszczeń klimatyzowanych, zadymionych i zakurzonych. Pomocne będzie również stosowanie nawilżaczy powietrza, co przydaje się szczególnie w zimie w pomieszczeniach ogrzewanych kaloryferami.