Cytryna w perfumach i jej inne zastosowania

Perfumy z dodatkiem cytrusów mają zarówno swoich przeciwników jak i zwolenników. Ci, którzy zakochani są w zapachach owocowych z pewnością docenią fakt, że są one rześkie, lekkie, delikatne i subtelne. Z tego właśnie względu idealnie sprawdzą się one podczas ciepłych letnich dni, kiedy to należy zrezygnować z ciężkich, intensywnych aromatów, które mogą być najzwyczajniej w świecie duszące dla otoczenia i przyprawiać o mdłości osoby, będące w naszym pobliżu. Perfumy cytrusowe najczęściej zawierają w swoim składzie pomarańczę, neroli, bergamotkę oraz cytrynę, którą zajmiemy się w dzisiejszym artykule.

Co warto wiedzieć o cytrynie?

Olejek cytrynowy nie jest pozyskiwany z samego owocu a z jego skórki, którą tłoczy się na zimno. W efekcie powstaje substancja o świeżym, lekko kwaskowatym i czystym aromacie. Zapach również wyróżnia się cierpkością. Woń cytryny często znaleźć można w wodach kolońskich, perfumowanych jak również innych kosmetykach. Olejek cytrynowy zmieszany z lawendą, geranium bądź różą tworzy mieszankę o wyjątkowym aromacie. Świetnie komponuje się on również z innymi cytrusami takimi jak pomarańcza, bergamotka czy neroli.

Warto również wspomnieć o właściwościach zdrowotnych olejku cytrynowego. Ma wysoką zawartość witaminy C, co przyczynia się do tego, że jest doskonałym środkiem na wzmocnienie odporności. Chroni nas przed przeziębieniem i różnego rodzaju infekcjami. Dodatkowo wspomaga pracę wątroby oraz układu limfatycznego. Oprócz tego sprawia, że rany szybciej się goją. Pozytywnie wpływa na układ krążenia oraz rozwój płodu. Polecany jest również osobą, które się odchudzają – cytryna przyśpiesza metabolizm.

Cytryna wykorzystywana jest również jako składnik sosów czy orzeźwiających napojów, np. lemoniady. Ma właściwości wybielające, dodana do warzyw sprawia, że na dłuższy czas zachowują ładny wygląd. Może także uratować zwiędłą sałatę – wystarczy odrobina soku i lodu, by jej liście odżyły.

Artykuł o podobnej tematyce można znaleźć na stronie https://kosmetolandia.pl/cytrynowe-orzezwienie-w-perfumach/